Erősre sikerült a Masterplast első negyedéve, rekordbevételt ért el a társaság és profitszinten is jelentős növekedést produkált: az adózott eredmény több mint a duplájára nőtt. A negyedévet meghatározó folyamatokról, az iparágról, kilátásokról és tervekről beszélgettünk a Masterplast vezérigazgatójával, Nádasi Róberttel.
Világszerte lázadtak ellene, mégis valódi "világbirodalommá" nőtte ki mára magát az Uber. Bár nem felhőtlen a cég múltja, bőven akadtak botrányok és perek 10 éves története alatt, nem lehet vitatni, hogy alapjaiban változtatta meg azt, amit a taxizásról gondoltunk és pár év alatt a semmiből egy közel 100 milliárd dolláros óriásvállalattá nőtte ki magát. Most tőzsdére készül a cég, ha minden igaz, akkor néhány héten belül bárki megveheti a részvényeit. Megnéztük, hogy honnan indult az Uber, miből csinál (vagy nem csinál) pénzt, hogy mekkora cég lehet reálisan és hogy milyenek a kilátásai.
Kereskedelmi háború, kínai gazdasági lassulás, részvénypiaci turbulenciák - nem indult simán az év, és a vállalatok felől érkező jelzések alapján valóban romlanak a kilátások. Januárban sorozatban érkeztek a bejelentések elbocsátásokról, profit warningokról, amiből az olyan "sztárok" sem maradtak ki, mint például az Apple, amely 20 éve először volt kénytelen visszavágni a korábban megfogalmazott becsléseit. Ezek vajon csak egyedi sztorik, vagy tényleg itt a globális gazdasági lassulás?
Jól sikerült 2018 a Budapesti Értéktőzsdén, folytatódott a forgalom növekedése, a kibocsátások is a tervek szerint alakultak. A pezsgés éve volt a tavalyi és még nincs vége, új szolgáltatások jöhetnek 2019-ben. Idén akár már az MKB tőzsdére lépésére is sor kerülhet, új, izgalmas cégekkel bővülhet a BÉT Xtend piac és még több részvényre kiterjedhet majd az elemzési program - mondta el a 2019-es tervekkel kapcsolatban a BÉT elnök-vezérigazgatója, Végh Richárd a Portfolio-nak adott interjújában.
Nagy eséssel reagáltak reggel a Wizz Air részvényei a féléves eredményekre, de mostanra megnyugodtak a kedélyek és már emelkedik az árfolyam. Az ijedtség oka egy profit warning volt, ami főként az emelkedő üzemanyagköltségek számlájára írható és a kapacitásnövekedési terveket is visszavágta a menedzsment. Az utasforgalom még mindig jóval a piac felett nő, de a profitráták romlanak, a jó hír a cég számára, hogy a drágább üzemanyag részben be tud épülni a jegyárakba.
Változóban a világ, zajlik a negyedik ipari forradalom, a digitalizáció és a közösségi média térhódítása új iparágakat teremtett és új cégeket emelt fel, olyan vállalatok kerültek a világ legnagyobbjai közé, amelyek egy-két évtizede még sehol nem voltak: a Netflix, a Facebook és az Apple a világ legbefolyásosabb cégei közé tartoznak. De hogy történt ez, és mit jelent a befektetőknek a technológiai vállalatok uralma? Mekkora kockázatot jelent, hogy ilyen mértékű befolyásra tettek szert a részvénypiacokon? Veszély vagy inkább lehetőség?
1994-ben a szülei támogatásával indította be az Amazont Jeff Bezos, akkor még kevesen sejthették, hogy a cégből 1000 milliárd dolláros behemót, az alapítóból pedig a világ leggazdagabb embere lesz. Pedig most pont itt tartunk, az Apple után az Amazon lett a második amerikai cég, amelyiknek az értéke elérte az 1000 milliárd dollárt, Jeff Bezos pedig 160 milliárd dolláros vagyonával majdnem olyan gazdag, mint a listán utána következő két milliárdos, Bill Gates és Warren Buffett együttvéve. Az Amazon már nem csupán egy cég, egyre több szektorban A cég, maga alá gyűr mindent, már régen nem csak kiskereskedelemmel, hanem űrkutatással, cloud-szolgáltatásokkal, sorozatgyártással is foglalkozik, de hirdetéseket is árul, hagyományos kiskereskedelemben terjeszkedik és az egészségügyi szektorban is megvetné a lábát. Az Amazon az életünk minden szegletében ott akar lenni.
Az automatizáció nagy növekedést adhat a gazdaság egésze számára. A gazdaság modernizálódása együtt jár a munkaerő változásával, de hiába hiányszakma ma, nem kell mindenkiből informatikust képezni. Viszont mindenhol kellenek majd a digitális ismeretek. A mesterséges intelligenciától pedig nem félni kell, hanem használni azt. A digitalizációról, a cloud terjedéséről, az automatizációról és a hiányzó informatikusokról beszélgettünk Ablonczy Balázzal, az SAP Hungary ügyvezető igazgatójával.
Akik megélték a dotkom-lufit, bizonyára aggódva nézik, hogy híznak napról napra egyre nagyobbra a technológiai óriások. A Nasdaq a napokban új történelmi csúcsot döntött, már 50 százalékkal haladja meg a 2000-es évek eleji csúcsot és mindenki arra vár, hogy melyik techcég lesz az első 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációjú vállalat. Mindezt úgy, hogy egy globális kereskedelmi háború küszöbén állunk és hogy a Facebook miatt adatbotrány van.
Nem kedvezett a hideg márciusi időjárás a Masterplastnak, mégis növelni tudta bevételét a társaság az első negyedévben - derül ki a gyorsjelentéséből. Profitszinten jelentős növekedésről számolt be a cég, az adózott eredmény duplázódott az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest a szezonálisan gyenge első negyedévben, viszont van is hova javulni, a szektortársakhoz képest alacsony profitrátákkal működik a Masterplast. A munkaerőhiány és a bérinfláció az egész régióban nehezíti a Masterplast helyzetét, a menedzsment mégis optimista: a kedvező gazdasági környezetben fokozódó növekedéssel és magasabb működési eredménnyel számol a második negyedévtől. Főleg a magyar és a lengyel tevékenységeknek köszönhetően.
Csak lézengtek a munkások az elmúlt napokban a világ egyik legnagyobb hálózati eszközgyártója, a kínai ZTE gyáraiban, az olcsó telefonjairól is ismert cég gyakorlatilag leállította működését, miután az Egyesült Államok úgy döntött, hogy elvágja legfontosabb amerikai beszállítóitól. Ha nem lesz megállapodás a kínaiak és az amerikaiak között, akkor könnyen lehet, hogy megszűnik a kínai óriásvállalat. Remény még van, Donald Trump azt ígéri, hogy megmenti a vállalatot, de könnyen lehet, hogy nem önzetlenségből segít, a végén még ő keres a szívességen.
Eladja a magyar UPC-t is üzemeltető Liberty Global a német, a magyar, a román és a cseh tevékenységeit a Vodafone-nak - jelentette be a társaság ma reggel. Hatalmas tranzakció lesz, az értéke eléri a 18,4 milliárd eurót.
Jól halad a reorganizáció a Tescónál, teljesülhetnek a középtávú célkitűzések - áll a brit kiskereskedelmi óriás ma közzétett éves jelentésében. A bevételek enyhe emelkedése mellett a társaság működési profitja kétszámjegyű ütemben nőtt az egyszeri tételek hatásait kiszűrve, és ismét elkezd osztalékot fizetni a cég. Az üzletek racionalizálása tovább folytatódik, az előzetes éves jelentésből kiderül, hogy a következő egy évben számottevően csökkenhet a hazai összesített üzletméret. Konkrét boltbezárásokat nem jelentett be mostanában a Tesco, így elképzelhető, hogy ez csak a hipermarketek méretének csökkentésére vonatkozó, már korábban meghirdetett stratégia eredménye.
A Facebook történetének legsúlyosabb botrányát éli meg a héten. A Cambridge Analytica "adatlopása" megrengette a közösségi oldalak adatbiztonságába vetett egyébként sem túl stabil lábakon álló bizalmat. Mark Zuckerberg sajnálja az esetet és az adatkezelési elvek változását ígéri, de nem úgy tűnik, mint aki belátja, hogy a szektor egész üzleti modellje veszélybe kerülhet. Nem fogják betiltani a Facebookot, de a szabályozások és büntetések megnyirbálhatják a profitot, a felhasználók kivonulásáról nem is beszélve. A hatásokat egyelőre nehéz számszerűsíteni, de a befektetők már reagáltak, esett a héten a nagy amerikai technológiai cégek árfolyama.
Bámulatos és egyben ijesztő, hogy mire képesek a mai robotok. Mozgáskoordinációjuk elképesztő, teherbírásuk, sebességük irigylésre méltó. Van, amelyik 10 méterre képes felugrani, van, amelyik több mint 100 kilogramm súlyú terhet képes cipelni és hibátlanul egyensúlyoznak kétlábon. A kérdés már csak az, hogy ha ezeket a robotokat már láthatja a nyilvánosság, akkor hol tarthatnak a fejlesztések, amelyekről még semmit sem tudunk?
Elveszik a munkánkat a robotok, állások milliói szűnhetnek meg, a mesterséges intelligencia lenyomja az embereket - halljuk gyakran mostanság az éppen zajló negyedik ipari forradalom kapcsán. Hajlamosak vagyunk elmenni mellette, mondván, hogy ez még nem a mi életünkben következik be, vagy azt gondolván, hogy mi a hivatásunkat úgysem érinti, vagy csak valamikor a nagyon távoli jövőben. De az igazság az, hogy a termelő ágazatokban már rég megkezdődött a folyamat. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás fejlődésével egyre komplexebb feladatok ellátására lesznek képesek a robotok, akik olcsóbban, hatékonyabban dolgoznak és egyre nélkülözhetőbbek lesznek az emberek.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.